Zebranie Koła 11.01.2011

 

Po ponad dwu-miesięcznej przerwie w zebraniach, we wtorek 11 stycznia 2011r., odbyło się „Conkret`ne" spotkanie naszego koła naukowego. Zanim spotkanie na dobre się rozpoczęło, po raz pierwszy w tym roku akademickim, postanowiono o nieco innym niż było do tej pory ustawieniu stolików. Był to niejako powrót do korzeni, stoliki ustawione niczym w sali senackiej, miały nadać spotkaniu roboczemu bardziej naukowy charakter. Na stolikach nie zabrakło ciastek, tradycyjnie można było zrobić sobie cos do picia. Z poślizgiem nieprzekraczającym „studenckiego kwadransa” rozpoczęło się tak długo wyczekiwane spotkanie.

Na pierwszy ogień swoją prezentację przedstawił były członek koła mgr inż. Dawid Łątka. Tematem jego pracy był „Wpływ modelu obliczeniowego konstrukcji na teoretyczny stan wytężenia jej elementów”. Na przykładzie budynku szpitala wojskowego w Krynicy, Dawid przedstawił złożony proces obliczeń, których przeprowadzenie jest niezbędne, aby móc zgodnie z życzeniem inwestora nadbudować dwie kondygnacje nad budynkiem istniejącym. Jego prezentacja obejmowała zarówno model obliczeniowy 2D jak i model trójwymiarowy, wykonany w programie ROBOT oraz szczegółowe porównanie wyników z obydwóch modeli z wyjaśnieniem różnic. Atmosferę pełną skupienia i koncentracji przerwał swoim wejściem kierownik Zakładu Konstrukcji Żelbetowych profesor Andrzej Winnicki. Zarówno profesor jak i reszta zgromadzonych była oczarowana prezentacją Dawida. W jego sposobie mówienia i gestykulacji wyraźnie było widać powołanie dydaktyczne.

Kolejną prezentację przedstawiła Katarzyna Ryngier, która przygotowała streszczenie artykułu znalezionego w zagranicznej prasie technicznej. Tematem artykułu było wzmacnianie konstrukcji żelbetowych przy pomocy kompozytów FRP. Kasia w sposób zaskakująco profesjonalny poradziła sobie z tłumaczeniem, w fachowy sposób porównała metody wzmacniania przez taśmy zbrojone włóknami węglowymi. Wzbudziła szacunek i podziw wśród słuchaczy tym większy, że jest studentką drugiego roku, gdzie większość studentów ma jedynie „zielone” pojęcie o konstrukcjach żelbetowych.

Po zakończonych prezentacjach salę opuścił profesor Winnicki, jeszcze raz chwaląc wysoki poziom referatów, a także pozostałą działalność koła. W międzyczasie po sali krążyło kilka egzemplarzy pisma „Lądowiec” opisującego wydarzenia na naszym wydziale. Większość osób miała styczność z tym pismem po raz pierwszy. Kolejnym punktem zebrania było krótkie sprawozdanie z przygotowań do konferencji „EUROINŻYNIER”. Jak się okazało większość prac została już wykonana lub jest na ukończeniu, teraz pozostaje mieć jedynie nadzieje na duży odzew ze strony uczestników.

Oficjalna część zebrania zakończyła się miłym i dla niektórych zaskakującym akcentem. Wkład pracy w organizację konferencji lub przegotowywanie referatów został nagrodzony i kilka osób dosłało legitymacje koła „Conkret” stając się tym samym pełnoprawnym członkiem koła. Serdeczne gratulacje dla nowych członków! Należy mieć nadzieje, że Wasza aktywność będzie co najmniej tak owocna jak dotychczas. Złotą legitymację otrzymał nowo-mianowany opiekun koła mgr inż. Dawid Łątka. Niestety, ku jego zawiedzeniu nie była to karta bankomatowa do konta wypełnionego po brzegi…

O pozostanie w sali poproszone zostały osoby przygotowujące referaty, aby opiekun naszego koła Pani dr inż. Teresa Seruga mogła zweryfikować stan zaawansowania prac. Większość referatów jest niestety w fazie zalążkowej, a okres sesji i pisania prac dyplomowych na pewno nie będzie sprzyjał dalszemu ich rozwojowi. Pani dr Seruga starała się jednak zmobilizować referentów, udzielając cennych wskazówek oraz oferując swoją pomoc.

Spotkanie tradycyjnie przeniosło się do „Loch Ness`a” gdzie nabrało charakteru bardziej towarzyskiego. Tematów do rozmów nie brakowało, wszakże od ostatniego takiego spotkanie dużo wody w Wiśle upłynęło…

 

Grzegorz Rozenbajgier

Poprawiony (środa, 12 stycznia 2011 12:30)

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Komentarz: