Działalność Koła

Studenckie Koło Naukowe Konstrukcji Żelbetowych CONKRET zrzesza studentów Wydziału Inżynierii Lądowej (ew. pokrewnych Wydziałów) zainteresowanych analizą, projektowaniem i wykonawstwem konstrukcji żelbetowych. Członkami Koła są studenci studiów inżynierskich i magisterskich kierunku Budownictwo.

Nazwa Koła i logo Koła są efektem konkursu, nawiązują do planów działania i mają znaczyć: „Konkretnie o żelbecie”. Jesteśmy Kołem z tradycjami, którego działalność rozpoczęła się w latach 70 - tych XX wieku. Od początku Koło działa przy Instytucie Materiałów i Konstrukcji Budowlanych. Absolwenci – członkowie naszego Koła dziś zajmują się projektowaniem, wykonawstwem i pracą naukową oraz dydaktyczną. Nie tracimy z nimi kontaktu, korzystamy z ich doświadczeń, poznając projektowane lub realizowane przez nich konstrukcje.

W celu umożliwienia spotkań z projektantami i wykonawcami, poznawania dokumentacji budowlanej i problemów realizacji Koło często organizuje wycieczki na budowy. W ostatnich latach obejrzeliśmy m. in.: Stadion Narodowy w Warszawie, Stadion Wisły i Stadion Cracovii w Krakowie, budowy wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych, biurowych i handlowych, np. Angel Plaza, Office Center VINCI i Bonarka City Center w Krakowie, zbiorniki żelbetowe w Żywcu, Zakład Prefabrykacji Betonex w Bielsku- Białej, Pasaż Grodzki w Jeleniej Górze, budynki hotelowe w Krynicy i na Jaworzynie, Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, czy budowę biurowca przy ulicy Szlak w Krakowie.

Koło Naukowe CONKRET organizuje interesujące szkolenia; w roku akademickim 2009/2010 zorganizowało dzięki uprzejmości firmy Robobat dla swoich członków i studentów WIL całodniowe szkolenie komputerowe dotyczące programu ROBOT do analizy i wymiarowania konstrukcji żelbetowych oraz szkolenie w zakresie projektowania i zastosowania zbrojenia systemów firmy Halfen (dla 160 uczestników), a na ten rok zaplanowano szkolenie z programu ułatwiającego tworzenie rysunków żelbetowych AutocadStructuralDetailing.

Dużym uznaniem cieszą się organizowane przez Koło CONKRET od czterech lat corocznie w jesieni Inżynierskie Warsztaty Budowlane dla członków Koła i zainteresowanych jego działalnością studentów niższych lat studiów.

W ramach takiego 2 -3 dniowego wyjazdu zazwyczaj łączymy zwiedzanie ciekawych budów i zakładów, sesję z prezentacją referatów członków Koła, spotkanie przy ognisku oraz wycieczkę w góry (Jaworzyna Krynicka 2007, Krawcowy Wierch 2008, Śnieżka 2009, czy w 2010 Jaworzyna Krynicka). Członkowie Koła Naukowego CONKRET zainteresowani są różnorodną tematyką związaną z konstrukcjami żelbetowymi. Przykładowe kierunki ich zainteresowań to:

- projektowanie i wykonawstwo żelbetowych budynków wysokich,

- stany graniczne użytkowalności – rysy i ugięcia,

- zagadnienia komputerowego modelowania konstrukcji żelbetowych,

- programy do wymiarowania elementów żelbetowych,

- szczególne zagadnienia realizacji budowli, np. ściany szczelinowe, dylatacje, wznoszenie kopuł,

- zasady zbrojenia konstrukcji żelbetowych, zbrojenie na przebicie, miejsca szczególne jak np. naroża,

węzły, obrzeża otworów,

- awarie budowlane, diagnostyka, wzmacnianie i naprawa konstrukcji żelbetowych,

- dokonania w zakresie konstrukcji żelbetowych (np. „Sto lat żelbetu na ziemiach polskich”).


Koło Naukowe CONKRET systematycznie bierze udział w Sesjach Kół Naukowych na Politechnice Krakowskiej oraz w Konferencjach Kół Naukowych na innych Uczelniach.


W latach 2007, 2008, 2009 i 2010 na Uczelnianych Sesjach Kół Naukowych na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej Studenckie Koło Naukowe Konstrukcji Żelbetowych CONKRET przedstawiało po kilka referatów, uzyskując wysokie notowania i nagrody. W 2010 roku 11 członków Koła opracowało i wygłosiło 9 referatów, uzyskując I i III miejsce. Reprezentanci Koła przedstawiali również z sukcesem swoje referaty w 2009 roku na VII Konferencji Naukowej Studentów „Człowiek, cywilizacja, przyszłość” we Wrocławiu oraz na XXX Międzynarodowym Seminarium Kół Naukowych „Koła naukowe szkołą twórczego myślenia” – na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie (referat nagrodzony II miejscem).


W ciągu roku akademickiego odbywa się szereg roboczych spotkań Koła, podczas których można poznać nie tylko naukowe talenty :)


W zebraniach Koła oprócz studentów biorą chętnie udział również absolwenci – byli członkowie naszego Koła; niektórzy z nich są aktualnie uczestnikami studiów podyplomowych na PK.

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Komentarz: