IV BUDOWLANE WARSZTATY INZYNIETSKIE

Budowlane Warsztaty Inżynierskie
"Jaworzyna Krynicka 2010"

Już po raz czwarty wraz z zaprzyjaźnionym kołem Ecofuture zorganizowaliśmy „Budowlane Warsztaty Inżynierskie”.
W tym roku zaprosiliśmy do uczestnictwa również członków Koła Naukowego Technologii Betonu i Materiałów Budowlanych. Miłą niespodziankę sprawili nam absolwenci; dołączyła się do nas trójka dyplomantów – sympatyków Koła Conkret oraz były Przewodniczący Koła Conkret mgr inż. Michał Kozdrój.
Wyjazd miał wydźwięk iście międzynarodowy z racji obecności w naszym gronie kolegów z Hiszpanii, uczestniczących w programie ERASMUS.

 

Tegoroczne Warsztaty odbyły się na szczycie Jaworzyny Krynickiej w uroczym i przyjaznym studentom schronisku górskim PTTK. Wyruszyliśmy punktualnie o godzinie 7:00 spod budynku WIL Politechniki Krakowskiej.

Pierwszym punktem naszej podróży było zwiedzanie budowy salonu samochodowego „Volvo” w Mogilanach. Najpierw przestudiowaliśmy dokumentację projektową dotycząca budowy, a następnie Kierownik Budowy zapoznał nas ze specyfiką pracy na budowie oraz trudnościami, jakie napotkano podczas wykonywania prac.
Głównym problemem okazały się słabe warunki gruntowo - wodne, jednak doświadczenie i solidność wykonywanych przez firmę ERBET robót pozwoliła sprostać wszystkim wyzwaniom.

 

 

Zmarznięci, ale szczęśliwi wyruszyliśmy w dalszą drogę do Krynicy. Na miejscu czekał na nas pyszny obiad w restauracji w centrum miasta.Po posiłku „krótszą” drogą J za przewodnictwem Magdy wybraliśmy się na budowę apartamentowca wraz z kompleksem usługowo - handlowym, gdzie przywitał nas prezes firmy ERBET mgr inż. Tomasz Ćwikowski. Tu również kierownik zapoznał nas z dokumentacją projektową. Budowa podzielona jest na kilka segmentów, z którego każdy jest wykonywany oddzielnie w technologii monolitycznej z użyciem deskowania PERI. Ustrój jest klasyczny, szkieletowy, słupowo - ryglowy.

Prezes firmy ERBET wyjaśnił nam specyfikę prac budowlanych na terenie miasta uzdrowiskowego. Na terenie budowy pojawiło się podejrzenie o wyciek wód mineralnych, co wiązało się z dodatkowymi problemami i koniecznością przeprowadzenia specjalistycznych badań na placu budowy. Na koniec dowiedzieliśmy się od samego prezesa firmy ERBET, że był on członkiem naszego Koła Naukowego Konstrukcji Żelbetowych i po kilku miłych słowach wymieniliśmy się upominkami.

Następnie udaliśmy się pod kolejkę gondolową, którą wyjechaliśmy się na szczyt Jaworzyny Krynickiej. 
Po zakwaterowaniu w naszym ośrodku zjedliśmy obiadokolację.

 

Około godziny 20 przystąpiliśmy do prezentacji referatów przygotowanych specjalnie na „IV Budowlane Warsztaty Inżynierskie – Jaworzyna Krynicka 2010”. Na pierwszy ogień prezesi CONKRET’u i ECOFUTURE zaprezentowali działalność swoich Kół. Warto wspomnieć, że za swoją prezentacje Mateusz Miska otrzymał nagrodę publiczności J.

Następnie przeszliśmy do części punktowanej wieczornej sesji, w której wystąpili:

 

Koło ECOFUTURE:

 

1. Joanna Tondyra – Zastosowanie optymalizacji wielokryterialnej do projektowania budynków o różnym zapotrzebowaniu na energię

2. Paweł Kempski - Pojemność cieplna budynku mieszkalnego, jako element oddziaływania na środowisko

3. Ewelina Mitera – Szczelność budynku a RECAST 2020

 

 

Koło CONKRET:

 

 

1. Paweł Kubas i Radosław Kiwit – Naprawa i wzmacnianie konstrukcji żelbetowych.

2. Bartłomiej Borówka – Zmiany projektowe i ich znaczenie podczas projektowania i realizacji - na przykładzie budowy obiektu Uniwersytetu Rzeszowskiego

3. Tomasz Czerwień – Projektowanie i wykonawstwo ścian szczelinowych.

4. Iga Iskra i Magda Kijania – Teorya żelbetu, 1915.

5. Piotr Mróz - Problem offsetu w stropach płytowo – belkowych

 

 

 

 

Po zakończonych prezentacjach i z oczekiwaniem na wyniki w następnym dniu, udaliśmy się na część nieoficjalną warsztatów, gdzie do późnych godzin nocnych spędzaliśmy razem miło czas.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od śniadania o godzinie 9:00. Następnie wyruszyliśmy na wycieczkę szlakami Beskidu Sądeckiego na Wierchomlę Małą. Pogoda była wspaniała, trasa nie była ciężka – nic tylko chodzić
Do schroniska ściągnął nas obfity obiad, który wszyscy zjedli ze smakiem po 5 godzinnej wyprawie.
Wieczorem rozpoczęliśmy najważniejszy punkt Warsztatów.

Zaczęło się od referatu wygłoszonego przez Magdę Kijanię i Igę Iskrę pt „Sto lat żelbetu na ziemiach polskich”.
Nasze koleżanki opowiadały o historii żelbetu. Dowiedzieliśmy się, że za ojców betonu zbrojonego możemy uważać francuskich inżynierów, Joseph’a Lambot’a, który w 1848 roku wybudował łódkę zbrojoną wkładkami żelbetowymi, oraz Francois’a Coignet’a który zaprojektował pierwszy budynek. Konstrukcjami żelbetowymi zajmował się również Joseph Monier, który w latach 1880-1883 otrzymał szereg patentów na budowę kładek, mostów, oraz zbiorników.
Do Polski żelbet dotarł nieznacznie później, bo w 1891 roku, a pierwszymi obiektami były 17 metrowy most na starej Rudawie, tunel pasażerski w Krakowie oraz wrocławska Hala Targowa.

Następną prezentacją, którą mieliśmy przyjemność usłyszeć, był referat pt. „Budownictwo Żelbetowe w Portugalii”, którego autorem był Arek Mentel. Dowiedzieliśmy się sporo o architekturze Portugalii, o wyjazdach typu „Erasmus”, w którym to nasz kolega uczestniczył, dzięki czemu przybliżył i podał nam wiele cennych wskazówek dotyczących takich wyjazdów. Na koniec mogliśmy zobaczyć interesujący filmik zrobiony na Wiadukcie Millau – mostu na południu Francji, którego pylony są wysokie na 343 metry, co jest rekordem świata w tej kategorii.

Kolejnym i ostatnim referatem przygotowanym na drugi wieczór, była prezentacja Pani mgr inż. Jolanty Gintowt, w którym przeprowadzono analizę opłacalności wytwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu ze składowisk odpadów komunalnych.

Następnie opiekunowie Kół przeszli do wręczania pamiątek każdemu uczestnikowi Warsztatów – dyplomu potwierdzającego uczestnictwo w Warsztatach, oraz pamiątkowych koszulek z logami obydwu Kół.
Kulminacyjnym punktem wieczoru było nagrodzenie za Wieczorną Sesję Referatów z dnia poprzedniego.

 

Medale za poszczególne miejsca powędrowały do:

 

Koło ECOFUTURE:

 

1. Miejsce - Joanna Tondyra

2. Miejsce - Paweł Kempski

3. Miejsce - Ewelina Mitera

 

Koło CONKRET:

 

1. Miejsce - Piotr Mróz

2. Miejsce – Bartłomiej Borówka

2. Miejsce – Paweł Kubas & Radosław Kiwit

3. Miejsce – Iga Iskra & Magda Kijania

3. Miejsce – Tomasz Czerwień

 

Zdobywcom nagród gratulujemy!

 

Po chwilach wyróżnień przyszła pora na podziękowania. Zarząd Koła „CONKRET” wręczył Pani dr inż. T. Serudze „piórnik budowlany” wraz z specjalnie przygotowanymi podziękowaniami.
Członkowie Koła nagrodzili Panią mgr inż. Jolantę Gintowt ręcznie zrobionym statkiem, którego nazwa to dumnie brzmiący „Dar Beskidu”. Pani magister otrzymała także w podziękowaniach za sprawowanie pieczy nad sprawami finansowymi specjalny, ekologiczny kalkulator.

 

 

 

Na sam koniec wieczoru Pani dr inż. Teresa Seruga zaskoczyła wszystkich, wręczając „Perły 2010” dla członków Koła „CONKRET”, którzy najbardziej pomagali przy organizacji Warsztatów.

Były to naprawdę bardzo miłe i serdeczne chwile, a nagrodzone osoby to:

 

Piotr Mróz, Magda Kijania, Iga Iskra, Bartłomiej Borówka, Paweł Kubas, Radosław Kiwit oraz Michał Ostręga.

 

Po wszystkich uroczystościach przyszedł czas na część nieoficjalną Warsztatów w Jaworzynie Krynickiej, gdzie uczestnicy zgromadzili się w jadalni, w której to spędzili czas do późnych godzin nocnych JJJ

Ostatniego dnia naszych Warsztatów po obfitym i sycącym śniadaniu postanowiliśmy zejść szlakiem turystycznym do Piwnicznej Zdrój, gdzie o godzinie 16:30 miał czekać na nas autobus do Krakowa.
Wyruszyliśmy około godziny 10:30.
Po niespełna 3 godzinach marszu dotarliśmy na Halę Łabowską, gdzie większość osób posiliła się przed dalszą wędrówką.
Pierwsza grupa studentów dotarła do Piwnicznej Zdrój około godziny 16:00, po czym udali się do pobliskiej "restauracji", aby uzupełnić braki w energii po 6,5 godzinach wędrówki.

Miejscowa gastronomia tak im posmakowała, że wyruszyliśmy z lekkim trzydziestominutowym opóźnieniem do Krakowa. W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze do Krynicy zabrać pozostałą część uczestników Warsztatów, którzy zostali na Jaworzynie rano i tam spędzili cały dzień.

Zmęczeni, ale szczęśliwi do Krakowa wróciliśmy o godzinie 21.

 

Ze strony zarządu Koła pragniemy wszystkim serdecznie podziękować za udział i tworzenie świetnej atmosfery podczas całego pobytu.

Możecie być pewni, że będziemy się starać jeszcze mocniej!

Do zobaczenia na kolejnych Warsztatach!!!

 

Poprawiony (niedziela, 07 listopada 2010 16:17)

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Komentarz: