BONARKA CITY CENTER 31.01.2009

W dniu 31 stycznia br. dzięki uprzejmości wykonawcy studenci naszego Koła Naukowego mieli możliwość zwiedzić budowę „Bonarka City Center” - jednego z 3 największych w Polsce kompleksów handlowo – usługowo – rozrywkowych. Nowe „Centrum Miasta” powstaje na teranie niegdysiejszych Zakładów Chemicznych „Bonarka” zlokalizowanych przy ulicy Puszkarskiej, a powierzchnia przeznaczona do rekultywacji wyniesie ok. 18 hektarów.

Cała inwestycja docelowo ma składać się z 3 etapów:


  • Galeria handlowa
  • Biurowce klasy A
  • Osiedle mieszkaniowe


Osobą która oprowadzała nas po obiekcie był Pan Andrzej Migo, kierownik budowy pierwszego etapu inwestycji. Zwrócił on nasza uwagę szczególnie na problemy prefabrykacji elementów w przypadku dużych i skomplikowanych realizacji, gdzie pomimo znacznej powtarzalności duża liczba elementów musi być wykonywana indywidualnie. Fakt ten powoduje znaczny wzrost kosztów wytworzenia elementów z uwagi na jednorazowo wykorzystywaną konfigurację deskowania oraz wymagany specjalistyczny transport. Największa liczbę elementów powtarzalnych stanowią prefabrykowane słupy trzykondygnacyjne wyposażone w grupę kilku krótkich wsporników na poziomie każdej z kondygnacji. Wrażenie robią również słupy o zmiennym przekroju, które tak jak pozostałe montowane są na żelbetowych oczepach posadowionych za pośrednictwem wciskanych pali żelbetowych, których głowicę rozkuwano po osadzeniu pala w gruncie.

Przyczyną wielu problemów na etapie prac ziemnych stanowiły grunty ilaste, które w miesiącach letnich nadmiernie wysychają powodując przy ruchu pojazdów ciężkich znaczne zapylenie powietrza, a w miesiącach mokrych cechują się znaczną acz powolną rozmakalnością. Podłoże w skład którego wchodzą takie grunty cechuje się znaczną wysadzinowością a przy wykorzystaniu urobku do budowy nasypów wymaga stabilizacji wapnem, co miało również miejsce na niniejszej budowie.

Wykonawca postanowił wykorzystać gruz powstały w wyniku prac wyburzeniowych do stabilizacji podłoża pod ciężki sprzęt budowlany. Ze względu na deszczową pogodę 2m warstwa gruzu okazał się nie wystarczająca – palownice, których waga dochodziła do 100t grzęzły w zbyt miękkim podłożu. Finalnie problem ten rozwiązano kształtując dodatkową warstwę kruszywa łamanego którego powierzchnię wyłożono płytami żelbetowymi.

Takie zabezpieczenie pozwoliło również na pracę dźwigów samochodowych o znacznych udźwigach, które wykorzystywano do montażu 50 tonowych belek prefabrykowanych stanowiących oparcie dla sprężanych płyt kanałowych produkowanych na terenie Republiki Czeskiej. Niestety wykonawcy nie udało się znaleźć producenta w Polsce, który podjął by się produkcji kilkunastometrowych płyt sprężanych na potrzebę budowy „Bunarki”.

Elementem upamiętniającym istniejące uprzednio na terenie inwestycji Zakłady Chemiczne „Bonarka” (które jako pierwsze w historii kraju produkowały supertomasynę), pozostanie 105m wysokości komin oszczędzony w procesie wyburzeniowym. Dodatkowo będzie on pełnił funkcję dominanty dla tej części miasta co pozwoli łatwo zlokalizować centrum z dowolnego miejsca w Krakowie. Termin zakończenia pierwszego etapu inwestycji planowany jest na listopad 2009r.

Szczególne podziękowania kierujemy dla wykonawcy obiektu za umożliwienie zwiedzenia budowy oraz na ręce Pana kierownika Andrzeja Migo za oprowadzenie po terenie inwestycji i cenny komentarz.[Dawid Łątka]


Zdjęcia

Poprawiony (środa, 24 listopada 2010 16:03)

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Komentarz: