VII Konferencja Naukowa Studentów

CONKRET w mieście „tysiąca mostów”

Kolejna, już siódma, Konferencja Naukowa Studentów (KNS) miała swoją edycję w dniach 18-20 maja na Politechnice Wrocławskiej.

Tradycyjnie, hasło przewodnie konferencji „Człowiek, cywilizacja, przyszłość” przyświecało uczestnikom wrocławskich spotkań. KNS, rozrastając się z roku na rok, dała szansę zaprezentowania studentom oraz doktorantom I roku łącznie przeszło 140 prac z różnych dziedzin nauki. Różnorodność paneli (m.in. Informatyzacja współczesnego życia, Techniczne spojrzenie na człowieka, Biocywilizacja, Doga ku przyszłości) owocowała zakresem tematów przedstawianych prac.

Młodzi badacze z całej Polski mieli możliwość na zrealizowanie i poszerzenie swoich zainteresowań naukowych m.in. poprzez wymianę własnych poglądów. Swoją obecność zaznaczyła również Politechnika Krakowska; Studenckie Koło Naukowe „Conkret” było reprezentowane przez Łukasza Zdanowicza, studenta IV-go roku KBI.

Poszczególne panele miały miejsce na terenie Politechniki Wrocławskiej, której obiekty położone są wzdłuż malowniczej rzeki Odry.

Tuż po serdecznym przywitaniu uczestników konferencji przez Prorektora, dra Zbigniewa Srokę, obrady ruszyły pełną parą. Warte wspomnienia jest końcowe zdanie powitania Pana Prorektora (cytując słowa Seneki): „uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia”, która to sentencja stała się wstępem do wystąpień uczestników.

Obrady, w których brał udział „Conkret” w ramach panelu „Człowiek w zwierciadle nowoczesnej techniki”, po krótkim czasie onieśmielenia uczestników (co zresztą typowe dla młodych ludzi), okazały się owocne; w ich czasie poruszone zostały ważkie problemy współczesnej techniki. W przewidzianym czasie po każdej prezentacji referatu zawiązywała się co najmniej ciekawa dyskusja, podczas której wyjaśniano bardziej szczegółowo przestawiane zagadnienia oraz ujawniano ciekawe – nieraz nowe – problemy. Jakkolwiek, chciałoby się zachować skromność, pominąć jednak nie można udziału i wkładu krakowskiego uczestnika konferencji. Poza zabieraniem głosu w dyskusjach, tematem „Inżynier jutra – człowiek czy maszyna?” zainteresował uczestników szczególnie. Temat traktował o roli inżyniera (projektana-konstruktora) w procesie projektowania wspomaganego komputerowo. Po prezentacji problemu powstała dyskusja, która to przeciągnęła się poza regulaminowy czas, pomimo tego wiele kwestii nie tyle wyjaśniono (zakończając w ten sposób podjęty wątek), co poszerzyło zakres zagadnienia. Nie obyło się bez „wad”: z powodu „gorącej” dyskusji w czasie trwania panelu jak i po nim, nie udało się uwiecznić tych chwil w postaci zdjęć. Dlatego nadrabiamy to kilkoma innymi widokami.

Wspomnieć jeszcze warto o udanym bankiecie z władzami politechniki zorganizowanym przez koordynatorów KNS, w czasie którego była możliwość nawiązania znajomości z uczestnikami konferencji przybyłych z różnych ośrodków akademickich Polski. Dodatkową atrakcją był rejs statkiem po rzece Odrze; wycieczka ta umiliła czas wrocławskich spotkań.

W tym miejscu, dziękujemy organizatorom konferencji za podejmowaną corocznie inicjatywę i życzymy dalszych sukcesów, zarówno samym organizatorom jak i uczestnikom KNS.

Poprawiony (niedziela, 07 listopada 2010 15:52)