Zebranie Koła 26.02.2010

Kolejne zebranie Koła Naukowego CONKRET odbyło się w piątkowy wieczór 26-go lutego w sali Instytutu L-1. Po zorganizowaniu małego poczęstunku (mieliśmy szczęście kosztować ciasta upieczonego przez jednego z członków Koła) oraz kawy/herbaty, przywitano gości oraz przedstawiono plan spotkania.

W pierwszej części spotkania, sprezentowano listy z podziękowaniami od władz uczelni oraz wydziału za pomoc w przygotowaniu Dni Otwartych, zarówno tych na uczelni jak i na wydziale. Przedstawiono również wszystkim poszerzony zarząd Koła – nowy członkami zarządu zostali: Paweł Kubas (IV r.), Piotr Mróz (III r.), Jacek Wojtyła (III r.). Poruszono również temat spraw bieżących i planów działania (wycieczki na budowy, administrowanie strony www etc.)
Na spotkaniu gościliśmy naszych kolegów-absolwentów (tegorocznych) – Dawida Łątkę oraz Michała Kozdroja, którzy to przedstawili prezentacje z wybranych tematów ze swoich prac dyplomowych. Jako pierwszy zaprezentował się Michał Kozdrój, który przedstawił klasyfikację budynków wysokich ze względu na ich układy konstrukcyjne, następnie poruszył zagadnienia metod obliczeń „wysokościowców” (przegląd metod wraz z zaleceniami dotyczącymi każdej z nich). Poruszył również specyfikę oddziaływań na tego typu ustroje, a przede wszystkim rolę obciążeń poziomych oraz sztywność konstrukcji na przemieszczenia poziome.
Kolejnym zagadnieniem poruszanym na spotkaniu był wpływ zjawiska skurczu na zachowanie się i pracę konstrukcji budowlanych – temat ten przedstawił Dawid Łątka. Sklasyfikował on skurcz na plastyczny, samoosuszenia i wysychania. Wyjaśnił również rolę, jaką każdy z tych typów skurczu pełni w czasie istnienia i pracy konstrukcji. Podane zostały czynniki warunkujące skurcz z uwzględnieniem roli więzów zewnętrznych i wewnętrznych ograniczających możliwość przemieszczeń ustroju i jego elementów. Kolejnym poruszanym zagadnieniem była analiza sztywności nadbudowy na wartości sił wewnętrznych w fundamencie płytowym. Przedstawiona analiza oparta była na modelu podłoża Winklerowskiego z uwzględnieniem wpływu deformacji podłoża w postaci niecki zapadliskowej. Po każdej z prezentacji odbyła się żywa dyskusja nad poruszanymi zagadnieniami.
Prezentacje te miały posłużyć jako wzorzec do tematu zasadniczego spotkania. Mianowicie – Sesja Kół Naukowych Wydziału Inżynierii Lądowej na PK, która w tym roku odbędzie się 23-go kwietnia. Jako że forma została już przedstawiona, zaprezentowano propozycje tematów (wraz z jego omówieniem) na tegoroczną Sesję Kół Naukowych. Tematów przedstawiono wiele, m.in. [szczegóły na stronie w ‘newsach’]: Metoda Strut and Tie, ‘Żelbetowy Panteon’, Redystrybucja sił wewnętrznych przy zmianie warunków podparcia, Zbrojenie na oddziaływania wyjątkowe, Dylatacje, Metoda ram zstępczych vs model MES, Stadiony Euro 2012, ‘Teoryja żelbetu’, i inne.
Niektóre z tematów spotkały się z natychmiastowym zainteresowaniem, dyskutowano również nad tematami własnymi.
Wszystkim tym, którzy podjęli trud przygotowania referatu na najbliższą sesję życzymy powodzenia!

Dalszą część spotkania (już pozaoficjalną) przeniesiono na zewnątrz terenu PK do jednego z pubów, gdzie dyskusja toczyła się dalej.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania .

 

Poprawiony (środa, 24 listopada 2010 16:08)

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Komentarz: