II BUDOWLANE WARSZTATY INŻYNIERSKIE

Bielsko-Biała i Żywiec  11 i 12 X. 2008 r.


W tegorocznych Inżynierskich Warsztatach Budowlanych wzięło udział 15 osób. Większość stanowili studenci specjalności KBI, ale byli z nami również studenci specjalności BO inż. oraz TKI.

Zgodnie z programem Warsztaty rozpoczęliśmy od zwiedzania Zakładu prefabrykacji BETONEX w Bielsku – Białej. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. sprężane elementy strunobetonowe, w tym jeden z nich w trakcie zwalniania naciągu strun po betonowaniu. Oglądaliśmy formy do betonowania dźwigarów dachowych dwuteowych o zmiennym przekroju, o dużej rozpiętości, oraz formy płyt TT i inne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się sterowana komputerowo mechaniczna giętarka, która tworzyła najróżniejsze strzemiona. Jedno strzemię wykonano dla nas specjalnie, prezentujemy go w gablocie. Pokazano nam również węzeł betoniarski, a w magazynie wyrobów gotowych mogliśmy zobaczyć cały asortyment wyrobów Zakładu; różne rodzaje słupów, belko-ścian, ścian warstwowych, płyt dachowych, dźwigarów, przepustów…..

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta na budowie zbiorników na terenie Oczyszczalni w Żywcu. Realizowane są tam aktualnie dwa zbiorniki - walcowy z betonu sprężonego oraz żelbetowy wielokomorowy o rzucie prostokątnym. Ponieważ etap budowy jest już dość zaawansowany, przed obejrzeniem budowy wysłuchaliśmy prelekcji prof. Andrzeja Serugi, przedstawiającej na kilkudziesięciu zdjęciach kolejne etapy zbrojenia i betonowania zbiorników oraz rozmieszczenie przyrządów pomiarowych, mierzących i rejestrujących odkształcenia betonu ścian zbiornika w procesie jego realizacji.

Zbiornik WKF, o kształcie walcowym, został sprężony splotami kilku rodzajów, również splotami bezprzyczepnościowymi. Celem zastosowania tych cięgien było wyeliminowanie naprężeń termiczno-skurczowych…..

Zbiornik – czterokomorowy o kształcie prostopadłościennym w całości wyniesiony został ponad poziom terenu. Zbrojony dwukierunkowo prętami ø 25 co 10 cm. Zbiornik ten jest przedmiotem badań, realizowanych przez pracowników Zakładu Konstrukcji sprężonych Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych PK. Badania dotyczą zjawisk zachodzących w młodym betonie, poddanym wpływom klimatycznym……….

Po zakończeniu zwiedzania budowy uczestnicy wycieczki udali się do miejscowości Glinka, skąd po godzinnym podejściu granicznym szlakiem dotarli do bacówki na Krawcowym Wierchu.

Wieczorem odbyły się tam prezentacje referatów, przedstawiono nam zasady zbrojenia tzw. miejsc szczególnych elementów żelbetowych – w wykonaniu Jolanty Szczotki, o nowoczesnych betonach; samoczyszczacym i transparentnym opowiadała Anna Pinczer, „Dynamic Architecture by David Fisher” przedstawił Michał Kozdrój. Dr inż. Teresa Seruga zaprezentowała badania stanu technicznego konstrukcji, wzmocnienia oraz zabezpieczenia zastosowane w celu adaptacji zabytkowych XIX-wiecznych budynków fabryki włókienniczej w Łodzi na nowoczesne centrum handlowo usługowe – MANUFAKTURA.

Po referatach wieczór spędzono przy ognisku, smażąc kiełbaski … ;-).

Następnego dnia pokonano 5 godzinną drogę do Złatnej Huty. Trasa wiodła wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Wyszliśmy na Trzy Kopce, zawitaliśmy do schroniska na Rysiance oraz na Hali Lipowskiej.

Podczas wędrówki towarzyszyło nam piękne słońce, widoczność była doskonała, a jesienne krajobrazy zachęcały do utrwalenia ich na fotografiach.

Serdeczne podziękowania zarząd STUDENCKIEGO KOŁA NAUKOWEGO KONSTRUKCJI ŻELBETOWYCH CONKRET kieruje do prof. Andrzeja Serugi za przedstawienie budowy i realizowanych na niej badań oraz dr inż. Andrzeja Winnickiego za udział w naszej wycieczce i w dyskusji.

Opiekun Koła dr inż. Teresa Seruga dziękuje natomiast panom Grzegorzowi Turmińskiemu, Michałowi Kozdrójowi i Markowi Gierlickiemu za pokonanie trasy z dodatkowym obciążeniem rzutnikiem i laptopem, dzięki czemu możliwe było zaprezentowanie referatów w schronisku.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w naszych zebraniach, wycieczkach i następnych Warsztatach, odbędą się za rok !
Zdjęcia

Poprawiony (niedziela, 07 listopada 2010 16:23)

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Komentarz: