„Konstrukcje wsporcze dźwignic”

Tytuł: „Konstrukcje wsporcze dźwignic”

Autor: Jan Żmuda

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013

Książka „Konstrukcje wsporcze dźwignic” zawiera opis zasad projektowania belek podsuwnicowych i słupów hal lub estakad, na których opierają się belki podsuwnicowe. Opisy te komentują i wyjaśniają często niełatwe zapisy Eurokodów.

W książce zawarty jest szeroki opis elementów dźwignic oraz torów jezdnych wraz z dokładnymi ilustracjami, przedstawiającymi takie detale jak m.in. urządzenie chwytne czy koła suwnicy. Autor dokładnie opisał również obciążenia działające na belkę podsuwnicową, przedstawił sposób wyznaczania sił wewnętrznych w belkach jednoprzęsłowych oraz ciągłych wieloprzęsłowych, a także opisał parametry stanów granicznych użytkowalności (ugięcia i drgania), które są ważnymi zagadnieniami dla tego typu konstrukcji.

Kolejno omówione zostały zasady wymiarowania belek podsuwnicowych ze środnikami klas 1,2,3 i oddzielnie klasy 4, a także zasady projektowania belek podsuwnicowych niestężonych i ze stężeniami pełnościennymi lub kratownicowymi oraz wymiarowanie słupów i estakad podsuwnicowych z opisem schematów statycznych. Wszystkie te zagadnienia zostały opatrzone wieloma rysunkami, tabelami, wykresami oraz przydatnymi wzorami co znacznie ułatwia zrozumienie przedstawianych treści.

W końcowych rozdziałach autor umieścił zasady projektowania torów wciągników oraz metodologię sprawdzania nośności na zmęczenie i trwałości zmęczeniowej projektowanych lub eksploatowanych belek podsuwnicowych, co niestety często jest w bardzo niewielkim stopniu omawiane na studiach.

Wszystkie rozdziały zakończone są dokładnymi przykładami obliczeniowymi, co dla mnie jako studentki budownictwa jest niezwykle przydatną kwestią.

Podsumowując, książkę „Konstrukcje wsporcze dźwignic” polecam wszystkim studentom i projektantom budowlanym konstrukcji stalowych, ponieważ jest to pozycja przejrzysta, dobrze zilustrowana i napisana „po inżyniersku” bez zawiłych i niezrozumiałych kwestii.

Kinga, V rok, Wydział Inżynierii Lądowej PK