„MECHANIKA BUDOWLI teoria i przykłady”

Tytuł: „MECHANIKA BUDOWLI teoria i przykłady”

Autor: Marian Paluch

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013

Książka pt.: „MECHANIKA BUDOWLI teoria i przykłady” Mariana Palucha jest to pierwsza pozycją w księgarniach omawiająca zakres mechaniki budowli obowiązujący na studiach inżynierskich związanych z budownictwem lądowym okraszona tak licznymi drobiazgowo rozwiązanymi przykładami obliczeniowymi.

Początek książki stanowi wprowadzenie do przedmiotu, gdzie autor przedstawia w sposób przejrzysty niezbędne pojęcia do zrozumienia mechaniki budowli. Nie ma tutaj zawiłych wzorów i teoretycznych  wywodów, zostały poruszone jedynie najważniejsze, bogato ilustrowane, zagadnienia. Dodatkowo i  co jest niezwykle ważne dla młodego studenta, w celu lepszego zrozumienia, po każdej omawianej kwestii autor zamieścił wiele szczegółowo rozwiązanych przykładów obliczeniowych (w pierwszym rozdziale aż 28). Mamy tutaj przykłady wyznaczania sił przekrojowych w płaskich układach prętowych i cięgnowych statycznie wyznaczalnych, linii wpływu reakcji podporowych i sił przekrojowych oraz przemieszczeń liniowych i kątowych płaskich układów prętowych. Nie kończy się na trywialnych przykładach belki wspornikowej, czy gerberowskiej, pojawia się wiele bardzo interesujących rozwiązań np.: Układ płaski kratowo-łukowo-ramowy, Łuk paraboliczny ze ściągiem, czy wzmocniony prętami kratowymi, a nawet kładka dla pieszych itp.

Kolejne dwa rozdziały poświęcone są rozwiązywaniu układów statycznie niewyznaczalnych. Na początek metoda sił. Po krótkim wstępie teoretycznym pojawia się kilkanaście przykładów obliczeniowych, m. in. wyznaczanie sił przekrojowych w ramach płaskich i przestrzennych, łukach, belkach, kratownicach oraz rusztach, ponadto linie wpływu ram oraz belek. Dalej mamy omówioną metodę przemieszczeń, również z licznymi rozwiązaniami, w tym układy poddane obciążeniu geometrycznemu oraz termicznemu. Na koniec rozdziału pojawiają się przykłady rozwiązań z wykorzystaniem metody elementów skończonych.

Dynamika płaskich układów prętowych to kolejny rozdział wprowadzający czytelnika w podstawowe zagadnienia dynamiki. Zaczynając od układów o jednym stopniu swobody dynamicznej, przechodzimy przez drgania własne układu o N dynamicznych stopniach swobody do drgań wymuszonych nietłumionych. Tutaj również bogato ilustrowane przykłady i wyjaśnienia.

Na koniec autor omawia nam stateczność prętów i ram w zakresie sprężystym, kończąc te rozważania kilkoma rozwiązanymi zadaniami.

Dodatkowo na koniec każdego rozdziału pojawiają się zadania do samodzielnego rozwiązania.

Książka jest niezwykle przydatna dla studentów rozpoczynających naukę dynamiki budowli, ponieważ mnogość przykładów pozwoli im z łatwością przyswoić omawiane pojęcia. Myślę, że może być pomocna również dla projektantów zajmujących się wymiarowaniem konstrukcji budowlanych, jak również dla prowadzących zajęcia, którzy pragną jak najlepszy sposób przekazać wiedzę studentowi.

Osobiście uważam, że książka jest bardzo ciekawa i godna polecenia.

 

Damian, V rok WIL PK

Poprawiony (czwartek, 14 listopada 2013 15:33)

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Komentarz: