„Diagnostyka konstrukcji żelbetowych." tom 2

Tytuł: „Diagnostyka konstrukcji żelbetowych. Badania korozji zbrojenia i właściwości ochronnych betonu” tom 2

Autor: Adam Zybura, Mariusz Jaśniok, Tomasz Jaśniok

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011

Tom II „Diagnostyki Konstrukcji Żelbetowych” w niczym nie ustępuje pierwszemu jeżeli chodzi o przejrzystość treści, liczbę rysunków, tabel i wykresów znacznie ułatwiających lekturę. Skupia się on szczegółowo na zagadnieniu korozji zbrojenia i właściwościach ochronnych betonu. W ciekawy sposób omówione zostały zarówno zagadnienia oddziaływania środowiska na konstrukcje, procesy zmniejszające ich trwałość, a także zjawisko korozji stali.

Kompleksowe podejście, łączące wiedzę z chemii, fizyki, elektrotechniki oraz budownictwa pozwala znacznie lepiej zrozumieć jakby na to nie patrzeć podstawowe zjawiska. Schematy, na których przedstawiono mechanizm korozji na poziomie molekularnym - przy pomocy rysunków poszczególnych atomów i ich zachowania - przynajmniej dla mnie są idealnym sposobem wytłumaczenia procesu korozji. Kolejną doskonale zobrazowaną sprawą jest kwestia klas ekspozycji betonu – przy pomocy rysunków budynku oraz kładki dla pieszych nad zbiornikiem wodnym autorzy w perfekcyjny sposób sprawili, że „sucha” dotychczas tabela z normy nagle znalazła proste odzwierciedlenie w rzeczywistości! Dodając do tego jeszcze dobrej jakości fotografie, z dokładnymi opisami, otrzymujemy pełny obraz istotnych zagadnień.

Diagnostyka Konstrukcji Żelbetowych tom II również opiera się na Eurokodach, zwłaszcza Eurokodzie 2. Przedstawia metody oceny szybkości korozji zbrojenia w żelbecie, badania właściwości ochronnych betonu oraz ocenę zagrożenia korozyjnego. Podobnie jak w tomie pierwszym trafiamy na przykłady analizy i interpretacji konkretnych wyników, fotografie i omówienie dostępnego na rynku sprzętu, a także jego sposobu działania.

Książka jest idealna nie tylko dla osób, które bardziej interesują się diagnostyką konstrukcji żelbetowych, ale także dla wszystkich studentów i nie tylko, którzy dzięki niej z pewnością bardziej zrozumieją mechanizmy korozji stali i zabezpieczający wpływ betonu – czyli między innymi po co tak właściwie jest otulina... ;)

Kasia, III rok, Wydział Inżynierii Lądowej PK

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Komentarz: