"Diagnostyka konstrukcji żelbetowych" tom I

Tytuł: „Diagnostyka konstrukcji żelbetowych. Metodologia, badania polowe, badania laboratoryjne betonu i stali” tom 1

Autor: Łukasz Drobiec, Radosław Jasiński, Adam Piekarczyk

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010

Diagnostyka konstrukcji żelbetowych jest zagadnieniem, które na uczelniach omawiane jest często w sposób skrótowy i powierzchowny. Są jednak osoby, które w większym stopniu zainteresowane są tym, w jaki sposób można określić rzeczywiste parametry materiałów w konstrukcjach żelbetowych... Dla nich właśnie idealna będzie obszerna i bardzo dobrze przygotowana publikacja – „Diagnostyka Konstrukcji Żelbetowych” wydawnictwa PWN.

Książka od samego początku przykuwa uwagę prostą, ładnie skomponowaną okładką. Po zajrzeniu do spisu treści widać, że omówione zostały praktycznie wszystkie aspekty diagnostyki konstrukcji. W pierwszym rozdziale autorzy zaczynają od ogólnych zasad i rodzajów badań, nie zapominając także o informacjach niezbędnych przy opracowywaniu wyników, takich jak na przykład wyznaczanie niepewności  pomiarów wraz z potrzebnymi wzorami. Tekst ciągły czyta się dobrze, głownie ze względu na przejrzyste pogrubienia ważniejszych słów kluczowych, krótkie akapity, wielopoziomowe listy wypunktowań i zestawienia tabelaryczne. Kolejne rozdziały tomu I opisują kolejne metody badań i pomiarów, których nie sposób tu wymienić – wystarczy zajrzeć do spisu treści, by przekonać się, jak szczegółowo autorzy zajęli się opracowaniem zagadnienia diagnostyki. Warto wspomnieć, że pierwszy tom liczy niecałe 700 stron!

Każda metoda opisana jest w sposób prosty, ale i dokładny. Omówiony został nie tylko sposób przeprowadzania badania, ale także ogólna zasada budowy przyrządów pomiarowych i ich działania, co pozwala bardziej dociekliwym na dokładniejsze zrozumienie poszczególnych badań. Tam, gdzie to potrzebne, szczegółowo opisane są także warunki przeprowadzania badania oraz czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na wyniki. Opisy zilustrowane są licznymi schematami i rysunkami, nie pominięto też zdjęć przyrządów urządzeń badawczych, co jest dosyć ważne zwłaszcza dla studentów, których obycie z diagnostyką konstrukcji zazwyczaj jest niewielkie. Co więcej, część opisów badań zakończona jest licznymi przykładami, które na konkretnych danych pozwalają zrozumieć sposób analizy i interpretacji wyników. Co ważne, książka przedstawia zagadnienia omówione zarówno zgodnie z Eurokodami, jak i z polskimi normami.

„Diagnostykę Konstrukcji Żelbetowych” dobrze czyta się idąc po kolei, chociaż nie sprawia problemów także podczas sprawdzania jednego, wyrwanego z kontekstu zagadnienia. Opisy potrafią zaciekawić, a świadomość, w jaki sposób działają wybrane urządzenia jest bezcenna :)

Kasia, III rok, Wydział Inżynierii Lądowej PK

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Komentarz: