„Konstrukcje metalowe. Wybrane zagadnienia obliczania i projektowania”

Tytuł: „Konstrukcje metalowe. Wybrane zagadnienia obliczania i projektowania”

Autor: Szymon Pałkowski

Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa 2010

„KONSTRUKCJE METALOWE” Szymona Pałkowskiego to podręcznik do projektowania wybranych zagadnień z zakresu kontrukcji stalowych, przeznaczony zarówno dla projektantów, jak i studentów budownictwa. Jest to wydanie drugie- oparte na Eurokodzie 3.

Całość składa się z 6 niezależnych części:  prety złożone, konstrukcje łukowe, konstrukcje cięgnowe, tężniki w konstrukcjach stalowych, ramy o węzłach podatnych i zwichrzenie belek. Każda z nich jest starannie opisaną, niezależną częścią, a więc pozwala na czytanie tematów w dowolnej kolejności. Pierwsze podrozdziały opisują specyfikę zagadnienia, jego rodzaje , technologię stosowania, materiały, ich parametry i właściwości mechaniczne. Kolejne, zawierają szczegółowo opisane algorytmy obliczeń (stateczności, nośności, zwichrzenia itp), czyli to, co najefektywniej wspomaga pracę projektantów. Dodatkowo, w załączniku umieszczono tabelaryczne zestawienie długości wyboczeniowych i obciążeń krytycznych elementów konstrukcji stalowych.  Autor prostym językiem opisuje rzadko omawiane zagadnienia, urozmaicając tekst ilustracjami, tabelami i przykładowymi rozwiązaniami zadań, tak, że nawet  początkujący projektant może śmiało sięgać po tą pozycję. Każdy dział tworzy niezależną całość, a więc pozwala na czytanie tematów w dowolnej kolejności.

W mojej opinii książka jest godna polecenia- szczególnie ze względu na przejrzystą i zwięzłą formę, oraz ciekawe zagadnienia, których na próżno można szukać w większości popularnych opracowań z zakresu konstrukcji stalowych. Podręcznik opracowano z uwzględnieniem zasad Eurokodu 3, tym bardziej więc, warto się z nim zapoznać.

Joanna, Wydział Inżynierii Środowiska, PK