„Konstrukcje żelbetowe według Eurokodu 2 i norm związanych” tom 1

Tytuł: „Konstrukcje żelbetowe według Eurokodu 2 i norm związanych” tom 1 wydanie XIII

Autor: Włodzimierz Starosolski

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011

Tom 1 wydania XIII bardzo dobrze znanego wśród studentów i projektantów leksykonu wiedzy nt. konstrukcji żelbetowych prezentuje zupełnie nowa formę. Po raz pierwszy jako normy podstawowe potraktowano normy „europejskie”, a normy „polskie” pozostały jako punkt odniesienia lub uzupełnienie braków w Eurokodzie 2 i normach związanych. Pierwszy tom jest kwintesencją podstawowej wiedzy o projektowaniu konstrukcji żelbetowych, jaką inżynier powinien posiadać. Znajdziemy tu nie tylko czyste procedury obliczeniowe, ale także szeroką gamę zdjęć i tablic uzupełniających. Autor wprowadził do tekstu podręcznika oznaczenia, które mają na celu podzielić materiał na ten, który jest niezbędny do opanowania na studiach inżynierskich oraz ten, który należy przyswoić na studiach magisterskich i podyplomowych.

Wśród zagadnień , po które możemy sięgnąć do tego tomu widnieją:  zestawienie obciążeń, zasady rysowania konstrukcji żelbetowych, ogólne zasady wymiarowania zbrojenia z dokładnym opisem wszystkich stosowanych rodzajów połączeń oraz ich szczegółowymi rysunkami a także cały rozdział poświęcony zagadnieniom pożarowym i zabezpieczeniom konstrukcji z betonu na działanie ognia. Wspomniana tematyka została ujęta w pierwszej połowie tomu. Drugą jego część  autor poświęca tematyce stropów płytowo – belkowych, gdzie zostały podane zasady projektowania tego typu konstrukcji od a do z. Podążając za tekstem możemy śmiało projektować taki strop zarówno z płyt
i belek monolitycznych jak i prefabrykowanych. W porównaniu z poprzednimi wydaniami, tom I
w nowej odsłonie jest uboższy o tematykę projektowania stropów gęsto żebrowych, które znalazły się w innych tomach, dzięki czemu, ku miłemu zaskoczeniu obok tradycyjnych schematów i szkiców, pojawiły się zdjęcia przedstawiające realny wygląd konstrukcji, czy też rzeczywistą postać konkretnego problemu.

Cieszy fakt, że autor pozostał przy prostym języku, zrozumiałym dla studenta i niedoświadczonego projektanta, co oczywiście nie znaczy, że tom I nadaje się jedynie jako podręcznik na studia. Pozycja ta z powodzeniem znajdzie uznanie zarówno wśród studentów zaczynających przygodę z żelbetem, jaki wśród doświadczonych projektantów.

Z przyjemnością polecam ten podręcznik.

Kasia, III rok, Wydział Inżynierii Lądowej, PK

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Komentarz: