„KONSTRUKCJE ŻELBETOWE według Eurokodu 2 i norm związanych”, tom 1

Tytuł: „KONSTRUKCJE ŻELBETOWE według Eurokodu 2 i norm związanych”, tom 1

Autor: Włodzimierz Starosolski

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011

Nadszedł wreszcie taki moment w mojej studenckiej karierze, w którym odkryłem zagadnienie szczególnie dla mnie interesujące– konstrukcje żelbetowe. Niesiony tym odczuciem udałem się do Głównej Księgarni Naukowej w Krakowie celem nabycia literatury odpowiedniej. Książka Pana Prof. dr hab. inż. Włodzimierza Starosolskiego pt. „Konstrukcje Żelbetowe według Eurokodu 2 i norm związanych” przykuła momentalnie moje spojrzenie swoją elegancką, stylową oprawą. Jednak, jako że nie ocenia się książki po okładce, z uwagą zapoznałem się z zawartością rzeczonej pozycji. Już pierwszy kontakt z lekturą okazał się udany – zdrowa równowaga między tekstem jednolitym, wzorami i bogatym opracowaniem rysunkowym przesądziła o mojej decyzji – w koszyku wylądował I tom, a tuż za nim i tom II.

Panu Profesorowi Starosolskiemu udało się niewątpliwie sprostać gustom szerokiej rzeszy odbiorców. „Konstrukcje Żelbetowe” nasycone są olbrzymią ilością informacji. Dowiedzieć możemy się o wielu zagadnieniach praktycznych, takich jak: sposoby kształtowania zbrojenia, rodzaje połączeń prętów, czy, chociażby, słów kilka o samym procesie wykonywania konstrukcji żelbetowych. Również dla zagorzałych teoretyków znajdą się nader adekwatne rozdziały: redystrybucja momentów zginających, sztywność elementów żelbetowych, czy współpraca prefabrykatów przy przenoszeniu obciążeń zapewnią dociekliwemu czytelnikowi wiele godzin poważnych rozważań.

Bardzo cenię sobie w książce Prof. Starosolskiego kolejność prezentowania informacji. Wstęp dotyczący podejść projektowych w Eurokodach oraz obszerne wyłożenie właściwości stali i betonu pozwala cieszyć się bardziej zrozumiałą lekturą dalszych rozdziałów.

Jedyne, czego zabrakło mi w książce „Konstrukcje Żelbetowe wg Eurokodu 2 i norm związanych” to dokładniejszego przedstawienia modelu pracy przekroju zginanego: jak policzyć nośność przekroju zginanego, jak sprawdzić, czy przekrój jest pojedynczo, czy podwójnie zbrojony, jak rozkładają się siły w betonie i stali. Przyznać muszę naturalnie, że zagadnienie to jest tak podstawowe, że każdy zabierający się za książkę Prof. Starosolskiego prawdopodobnie doskonale sobie zdaje z niego sprawę.

„Konstrukcje Żelbetowe według Eurokodu 2 i norm związanych” to obszerne kompendium wiedzy nt. konstrukcji żelbetowych. Jestem przekonany, że cały, pięciotomowy zestaw książek Profesora będzie w pełni odpowiadał potrzebom zarówno aktywnych projektantów konstrukcji żelbetowych, studentów oraz kadry naukowej. Jeśli jednak nie chcesz zrozumieć czegoś nowego, a szukasz jedynie prostych algorytmów do przepisania do MathCADA – rozczaruję Cię – takich tu nie znajdziesz ;)

Oczywiście gorąco polecam!

Konrad, III rok, Budownictwo, Wydział Inżynierii Lądowej PK

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Komentarz: