Kolejne recenzje książek wydawnictwa PWN

Tytuł: „Projektowanie zbiorników żelbetowych – zbiorniki na materiały sypkie” tom 1

Autor: Anna Halicka, Dominika Franczak

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011

 

Jeżeli chcecie zaprojektować zbiornik żelbetowy, to ta książka z pewnością ułatwi Wam zadanie!!!

Można ją podzielić na dwie części. Pierwsza z nich, „teoretyczna”, zawiera ogólne informacje dotyczące klasyfikacji zbiorników oraz dokładnie przedstawione sposoby obciążania konstrukcji i wyznaczania sił wewnętrznych. Autorki powołują się tutaj na reguły i zasady zapisane w EC1-4, dotyczące parć materiałów sypkich na ściany zbiorników oraz ich tarcia. Znaleźć tutaj można również zalecenia dotyczące konstruowania elementów i kształtowania zbrojenia oraz informacje dotyczące awarii i napraw.

W drugiej, „praktycznej”  części książki znajdują się gotowe przykłady obliczeniowe silosów o różnych smukłościach i przekrojach poprzecznych. Siły wewnętrzne w konstrukcjach wyznaczone zostały za pomocą coraz częściej stosowanej Metody Elementów Skończonych, przy użyciu modeli 3D, wykonanych w programie ROBOT Structural Analysis.

Podręcznik napisany jest bardzo prostym i zrozumiałym językiem. Zawiera wiele wykresów, zdjęć oraz rysunków schematycznych, które ułatwiają zrozumienie problemu. Do pełni szczęścia czytelnika brakuje tylko algorytmów do wymiarowania zbrojenia, jednak wprawny inżynier powinien szybko poradzić sobie z tym problemem, bazując na wiedzy z przedmiotów konstrukcyjnych.

Bardzo gorąco polecamy tę książkę zarówno studentom studiów magisterskich jak i projektantom konstrukcji żelbetowych!!!

 

Iga i Magda, V rok, Wydział Inżynierii Lądowej PK

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Komentarz: