Wpływ wybranych czynników na nośność zakotwienia strzemion w konstrukcjach żelbetowych

Autorzy: Kupczyk, R.
Tytul: Wpływ wybranych czynników na nośność zakotwienia strzemion w konstrukcjach żelbetowych
Czasopismo: Inżynieria i Budownictwo
rok: 2010, R. 66, nr 3, s. 147--151, Bibliogr. 4 poz., il.
Słowa kluczowe:

nośność, zakotwienie, strzemię, konstrukcja żelbetowa,

W latach 2008 i 2009 na Politechnice Śląskiej przeprowadzono badania, aby znaleźć odpowiedź na pytanie w jakich warunkach i przy jakim kształcie zakotwienia strzmiono o fyk 500 Mpa jest możliwe jego pełne wykorzystanie.

Wykonano 172 elementy badawcze imitujące górną część belki żelbetowej. W połowie jej wysokości umieszczono pojedyncze ramię strzemienia kotwione krawędziowo za pomocą różnego kształtu haka. Strzemiona wykonano z prętów o średnicy 8mm ze stali klasy B oraz o średnicy 10 i 12mm ze stali klasy C, otulina 10 do 20mm. Strzemiona będące hakami prostymi 90° , ostrymi 135° oraz hakami pozanormowymi, wyrywano z belki za pomocą pracy hydraulicznej, wyrywany pręt podchwycono głowicą stalową. Program badań miał wywołać naprężenia ściskające w elemencie i naciąg strzemienia.

Na podstawie wybranych wyników badań przeanalizowano wpływ na nośność zakotwienia strzemienia zlokalizowanego w nierozciąganej części przekroju takich czynników, jak kształt jego haka, wytrzymałość betonu, grubość otuliny oraz ściskanie prostopadłe do płaszczyzny zagięcia pręta.

Spośród przebadanych, rozwiązań hak o kształcie pozanormowym przenosił największe obciążenia w przypadku każdej przyjętej otuliny, niezależnie od klasy betonu oraz grubości pręta. Podano zalecenia, po których spełnieniu jest możliwe osiągnięcie pełnej nośności strzemion o fyk 500 MPa i ich zerwanie.

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Komentarz: