Oddziaływania pomiędzy silami węzłowymi i odśrodkowymi w ‘odpryskujących’ uszkodzeniach łukowych elementów bez zbrojenia poprzecznego.

Autorzy: Miguel Fernández Ruiz, Sylvain Plumey, and Aurelio Muttoni
Tytul:

Oddziaływania pomiędzy silami węzłowymi i odśrodkowymi w ‘odpryskujących’ uszkodzeniach łukowych elementów bez zbrojenia poprzecznego.

Czasopismo: ACI STRUCTURAL JOURNAL
rok: 2010, nr 107-S34,
Słowa kluczowe:

wielkość kruszywa, wytrzymałość na ściskanie betonu, długość pęknięcia, model fizyczny, wytrzymałość na ścinanie

W pracy dokonano analizy żelbetowych przekrojów łukowych, bez zbrojenia poprzecznego.

Jako wstęp do artykułu, przedstawiony został tunel Mitholz w Szwajcarii, który uległ uszkodzeniu wywołanego w strefach rozciąganych prętów zbrojeniowych.

W przeprowadzonym w pracy badaniu, sześć łukowych wolnopodpartych belek żelbetowych, zostało poddanych obciążeniu 2 siłami poprzecznymi. Do belek przytwierdzono urządzenia mierzące ugięcie. Każda z belek charakteryzowała się innymi charakterystykami wytrzymałościowymi oraz innym rodzajem stali. Dźwigary 1-4 zbrojone były prostymi podłużnymi prętami, natomiast 5-6 podłużnymi prętami łączonymi na zakład. Otrzymane wyniki badań, zostały przeanalizowane.

W pracy dowiedziono wpływu działania sił w węzłach oraz sił odśrodkowych na pęknięcia w betonowych konstrukcjach łukowych. Wykazano, że możliwe są uszkodzenia po przekroczeniu granicy sprężystości oraz, że połączenia na zakład mają wpływ na nośność. Zaproponowała została korekta do wzoru na rozciąganie elementów betonowych.

Przyjęte modele, założenia oraz otrzymane wnioski wykazały zgodność z wynikami doświadczeń.

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Komentarz: